Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer, eğitimde yaşanan sorunlar ve atanamayan öğretmenler hakkında Meclis soruşturması yapılmasını istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer, eğitimde yaşanan sorunlar ve atanamayan öğretmenler hakkında Meclis soruşturması yapılmasını istedi. Dinçer, “Öğretmenlerimizi açlığa ve yoksulluğa mahkûm etmek, ülkemiz için en kötü senaryoları beraberinde getirecektir. Bir öğretmenin can kaygısı olmadan eğitim vermesi, bir ülkenin kalkınmasının en iyi yoludur.”

CHP Doğal ve İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer, eğitimdeki sorunlar ve atanamayan öğretmen konusunu TBMM gündemine taşıdı. Dinçer, konunun tüm yönleriyle araştırılması ve çözüm bulunması amacıyla TBMM’ye soruşturma önergesi sundu. Dinçer şunları söyledi:

“EKONOMİK VE SOSYAL SORUNLARLA YAŞAYAN ÖĞRETMENLERİMİZ İNTİHARLA SONUÇLANABİLECEK BİR SÜREÇ YAŞIYOR”

“Eğitim sistemimizin en büyük sorunlarından biri de atanamayan öğretmen açığıdır. AKP iktidarı döneminde bu sorun her geçen yıl daha büyük bir sorun haline geldi. Ekonomik ve sosyal açıdan sıkıntı yaşayan öğretmenlerimiz ne yazık ki büyük bir sıkıntı yaşıyor. İntiharla sonuçlanabilecek bir süreç, çocuklarımızın sağlıklı gelişimi ve topluma faydalı bireyler olabilmeleri.” Bu amaçla atanamayan öğretmenlerin atanması ve eğitim sistemimizin temel sorunlarının çözümü yönünde ilerlememiz gerekiyor.

“EĞİTİM SİSTEMİMİZDEKİ BAŞARISIZLIKLAR EĞİTİMLİ İŞSİZLİĞE NEDEN OLUYOR”

Bilgi bir toplumun en büyük hazinesidir. Bugün tüm çağdaş ülkeler bilgi ve eğitimde toplumsal ilerleme görmektedir. Öğretmenlerimiz eğitimli, vizyon sahibi, çağın gereklerine ayak uydurabilen, ilerlemenin temelini oluşturan bireyler yetiştirmektedir. Ulu Önder Atatürk, ‘Dünyanın her yerindeki öğretmenler, insan toplumunun en fedakar ve saygı duyulan unsurlarıdır’ diyerek öğretmenlere verdiği değeri ortaya koymuştur. Ancak bugün öğretmenlerimiz bu fiyatı yeterli görmüyor. Okullardaki öğretmen açığına rağmen eğitim sistemindeki planlama eksikliği nedeniyle atanamayan öğretmen sayısı her geçen gün artmakta, eğitim sistemimizdeki aksaklıklar eğitimli insanlar arasında işsizliğe neden olmaktadır. Sözleşmeli öğretmenlik sistemiyle ders ücreti karşılığında sözleşme imzalatılarak öğretmen açığı kapatılmaya çalışılıyor. Bu uygulamaya son verilmesi ve takım öğretmeni atamalarının bir an önce planlanıp yapılması gerekiyor. Sadece şehirlerde değil, köy okullarında da ciddi iyileştirmeler yapılmalı, kapatılan köy okulları yeniden açılmalı, kullanıma açık olanlarda en nitelikli ekiplerle yeniden eğitime başlanmalıdır.

“BİR ÖĞRETMEN YAŞAM KAYGISI OLMADAN EĞİTİM VEREBİLİRSE, BİR ÜLKENİN KALKINMASI İÇİN EN İYİ YOLDUR”

Bir ülkenin kalkınması eğitime bağlıdır. Bu eğitimi verecek olanlar genç ve dinamik öğretmenlerimizdir. Öğretmenlerin düşük ücretle ve pek fazla hak tanınmadan çalıştırılması kabul edilemez. Öğretmenlerimizi açlığa, yoksulluğa mahkûm etmek ülkemiz için en kötü senaryoları beraberinde getirecektir. “Bir öğretmenin hayatından korkmadan eğitim verebilmesi, bir ülkenin kalkınmasının en doğru yoludur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu